toy poodle taricesi

Toy Poodle Tarihçesi

İnsanların en sadık dostlarından birisi olan köpekler ırksal özelliklerine göre farklı isimlerle anılırlar. Sadık dost olarak anılan köpekler insanların pozitif yönüne en iyi şekilde etki eden canlılardandır.

Toy Poodle Irkı’nın Ortaya Çıkışı

Üç farklı boy skalasına sahip olan Toy Poodle cinsi köpekler, boyları gereği pek çok görevde yer alması ile bilinir. Çoğu kaynakta yer alan bilgiye göre ilk üretilmiş oldukları yer Almanya olarak bilinse de aslında Fransız kökenli bir köpek ırkıdır.

Fransa’da eski tarihlerde toy poodle tarihçesi bir hayli değişik bilgiler ile doludur. Bunlardan bir tanesi de birçok avcının ördek avına gittiği sırada Toy Poodle cinsi köpeklerini de yanında götürmeleridir.

Toy Poodle ismi uzun bir bacak yapısına sahip olmaları sonucunda, suda rahat bir şekilde yüzebildikleri için ”su birikintisi” anlamına gelen ”Pudel” kelimesinden türemiştir. Özellikle de Fransa’da ördek avı esnasında çok başarılı performans sergileyen bu ırka ”chien canard” da denilirdi.

Fransız aristokrasisi içerisinde oldukça önemli bir yer edinen Toy Poodle cinsi köpekler Fransa’nın ”Ulusal Köpeği” olarak kabul edilmiştir. 19. yüzyıl sonlarına gelindiğinde değişik ırksal denemeler sonucunda oyuncak boyları üretilen Toy Poodle’lar bir gösteri köpeği türü olarak ortaya çıkmıştır.

Toy Poodle Irkı’nın Ataları

Bir toy poodle tarihçesi incelendiğinde, Toy Poodle ırkının atalarının Barbet ve Su Tazısı olduğu bilinse de bu neslin cinslerinin günümüzde tükenmek üzere olduğu bilinen bir gerçektir. Poodle köpek ırkının atalarının geçmişi 400 yıl öncesine dayanırken suyla aralarının çok iyi olduğu da bilinir.

Toy Poodle köpeklerin popüleritesi 1920’lerin sonuna gelindiğinde bir hayli azalmıştır. Ancak oyuncak boylarının üretiminin son dönemlerde yaygınlaşması ile de zamanında kaybolan popülerite son yıllar içerisinde geri kazanılmış.

Toy Poodle Tarihçesi İçerisinde Bu Köpeklerin Kullanıldığı Alanlar

Üç farklı boy yapısına sahip olan Toy Poodle köpekler içerisinde standart bir boya sahip olanları şu görevlerde kullanılırdı;

Sirk Oyunculuğu

Bekçi Köpeği

Askeri Hizmetler

Rehber Köpekler

Mantar bulucu

Alanlarında sergiledikleri başarılı performansları ile Toy Poodle’lar insanların ilgisini çekmeyi başarmıştı.

Toy Poodle Irkı’nın Son Dönemlerde Popülerleşmesi

Su retriever köpeği olarakta anılan Poodle köpeklerinin tüyleri sudaki her hareketini kolaylaştırmak amacı ile özel olarak tıraş ediliyordu. Toy Poodle köpek ırkının bu kadar benimsenmesi ve popüler olmasını tüy dökmeyişi, anti alerjik olması ve koku yapmaması sağlıyordu. Zekası ile de çok fazla insanın dikkatini çeken Toy Poodle köpeklerin kavrama yeteneği çok eski tarihlerde insanlar tarafından keşfedildiğinde bu ırkı Show’lar için yetiştirmek üzere eğitmeye başlamışlardı.

Toy Poodle Cinsi

Özellikle önceki dönemlerde su kuşu avcılığı için geliştirilmiş olan bu ırk, en eski köpek ırklarından birisidir. Birçoğu bu cinsin Portekiz, Fransa, Almanya, Rus, Macar ve İspanyol su köpekleri de olmak üzere Avrupa’da yer alan su köpeğinin melezlenmesi sonucunda oluştuğunda inanır.

Ataları hakkında çok fazla söylenti olan Toy Poodle cinsi köpeklerin birebir benzeri illüstrasyonlarının MÖ Mısır ve Roma mezarlarını ve eserlerini süslemiştir. Standart boydan pek çok boy skalasına sahip olan Poodle köpeklerin asıl işi, zengin ve asil tüccar sınıfına eşlik etmesiydi.

Toy Poodle Türleri ve Ölçüleri

Tamamen sayılan üç boyutta Toy Poodle mevcuttur;

Oyuncak (Toy)

Minyatür

Standart

Bunlar tamamen farklı köpek türü değil farklı boy Toy Poodle’lardır.

Ölçüm olarak bakıldığında ise Toy Poodle’lar şöyledir;

Oyuncak Poodle: Yaklaşık 25 cm yükseliğinde ve 2.70 kg ila 4.00 kg ağırlığında olanlarıdır.

Minyatür Poodle: 28 cm ila 38 cm yüksekliğinde olup 6.80 kg ila 7.70 kg ağırlığında olanlarıdır.

Standart Poodle: 38 cm ve daha da uzun genel olarak 56 cm yüksekliğinde olup; erkekler ise 20.40 kg ila 32 kg ağırlığında ve dişiler ise 20.40 kg ila 27.20 kg ağırlığında olan Toy Poodle boyutudur.

Fransa’da her boy skalası için Toy Poodle’lara biçilen görevler farklılaşırken, daha çok oyuncak boyunun üretimi ile tekrar popülaritesi artmıştır.

Toy Poodle Özellikleri

Kaslı ve atletik bir beden yapısına sahip olan bu köpekler, düşük ve sarkık yapıda bir kulağa sahiptir. Göz renkleri genel olarak kahverengi ve tonlarıdır. Yüz ve boyun bölgelerinde yoğun olarak bir tüy bulunur. Tek katmanlı bir kürk yapısına sahip olan Toy Poodle köpekleri üretildikleri dönemden bu yana su ile oldukça fazla ilgilidirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.