toy poodle satın alırken

Toy Poodle Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gerçek ve sadık dost olarak tanımlanan hayvan köpektir. Sadakati sorgulanmayan köpeğin tüm cinslerinde bu özellik yaradılışından kaynaklıdır. Dost ve sadakat bir arada olunca insanlar hayvan sahiplenmek isterken öncelikli olarak köpeği tercih eder.

En çok sahiplenilmek istenilen köpekler arasında yer alan Toy Poodle cinsi yani kaniş köpekler en sevimli köpek cinsidir. Bu köpeği sahiplenenler yani Toy Poodle satın alırken dikkat edilmesi gerekenler detayları bilmek faydalı olacaktır.

Toy Poodle Cinsi Köpek Özellikleri

Caniche veya kaniş olarak ta bilinen bu cins köpek öncelikle küçük bedenleri ile dikkat çeker. Bol tüylü, zeki ve enerjik özellikleri ile dikkat çeken Toy Poodle ırkının tüm özelliklerini genetiksel olarak taşır.

Toy Poodle zarif bedeniyle, zeki ve aktif bir ırkı temsil eder. Kendi içerisinde 3 türe ayrılan bu köpek cinsinin türleri;

Standart

Oyuncak

Minyatür olarak isimlendirilir.

Cinsin en büyük özelliği kısa adımlar ve hafif yaylana yaylana yürümesi ile dikkat çeker. Yoğun tüyleri kıvırcık bir yapıda olan Toy Poodle suya dayanıklı yapısı ile de diğer köpeklerden ayrılır. Enerji seviyeleri yüksek, sahibine sadakat, diğer köpek cinsleri ile dostluk kurabilen Toy Poodle ortalama 2 ila 6 kg arasındadır.

Bacak boyu gövdeye göre uzun olan Toy Poodle köpeklerin genel boy uzunluğu 30 cm dir. Kızıl, orange, siyah kahve, beyaz, kırmızı gibi farklı renklerde olan Toy Poodle köpeklerin kuyrukları kısa ve vücutları gibi tamamen tüylüdür.

Toy Poodle Nasıl Beslenmeli

Almanya köpek cinsi ırkı olan Toy Poodle protein, yağ ve vitamin ağırlıklı beslenmelidir. Düzenli bir beslenme alışkanlığı olmadığı takdir de hastalanır. Beslenme şekli özel mamalar ile olan Toy Poodle köpek maması içerisinde lifli besin öğeleri, sebze, mineral ile zenginleştirilir.

Konserve ürünler ile de köpeği beslemek mümkün. Suyunun taze ve günlük verilmesi gerekir. Mamaları özenle hazırlanan Toy Poodle köpeklerin su ihtiyacına da dikkat edilmelidir. Günlük öğün yemeği ortalama 1 bardak besin olmalıdır.

Toy Poodle Bakımı

Bebeklik süreci denilen 90. gün sonrası traş dahil her türlü bakımı ve eğitimi yapılabilir. Tatlı ve sevimli halleri ile bakımı üstlenilen Toy Poodle tüyleri ile dikkat çeker. Yoğun tüylerine rağmen tüy dökmeyen köpeğin tüylerinin parlak ve gür çıkması için traşlanması gerekir.

Bu köpek cinsinde ağız kokusu yoğun olduğu için ağız ve diş bakımı düzenli periyodlar da yapılmalıdır. Kulak temizliği, tırnak kesimi de hafta da bir yapılması gereken bakım içerisinde yer almalıdır. Suyu sevdikleri için haftada en az 2 defa yıkanabilir. Göz, pati, burun ve diğer bakımlarını da ihmal etmemek gerekir.

Toy Poodle Kaç Yıl Yaşar?

Uzun ömürlü köpekler içerisinde yer alan Toy Poodle köpeklerin ortalama ömrü 15 yıldır. Daha uzun yaşaması sevgi, bakım ve beslenmeyle artırılabilir, daha kısa ömürlülerin ve erken ölümlerin nedeni genelde sağlık sorunları ile alakalıdır. Bu köpek cinsinin gebelik süreci 64 gün gibi kısa sürelidir. Tek seferde diğer köpeklere göre en az 2 en fazla 4 yavru doğurabilir.

Toy Poodle Tuvalet Eğitimi

Akıllı ve zeki bir cins olan Toy Poodle köpeklere tuvalet eğitimi kolayca öğretilir. Tüy ve gözleri ile dikkat çeken bu köpek cinsine tuvalet eğitimi bebeklik döneminde verilmelidir.

Toy Poodle Köpeklerin En Belirgin Özelliği

Her cins köpek bazı belirgin özellikleri kendini gösterir.

Toy Poodle köpek cinsindeki en belirgin özellik;

Tüylerinin kokmaması ve anti alerjenik olması. Bu nedenle genelde hasta ve yalnızların tercihi olur.

Hareketli bir cins olduğu için ekstra güvenlik tedbirleri ile bakımı gerekir.

Masraflı köpek cinsi olduğu için genelde üst gelir kesimine sahip kişiler tarafından bakılır.

Toy Poodle Köpek Fiyatı

Su kuşlarını avlamak amacıyla yetiştirilen ve ırkı konusunda çok farklı ülkelere ait olduğu ve halen bu konuda araştırmalara konu olan Toy Poodle köpeklerin fiyatları konusunda net bir bilgi yoktur. Nedenine gelince petshoplardaki fiyatların değişkenliği ve diğer satış yöntemlerine bağlanabilir. Sahibine sadık olan Toy Poodle köpek cinsi yalnızlığı sevmediği için onu sahiplenecek kişilerin onu evde veya başka yerde uzun süre yalnız bırakmaması gerekir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.