toy poodle sağlık

Toy Poodle Sağlık

Batı Avrupa’da Toy Poodle cinsi köpeklerin 400 yıldan fazla bir geçmişe sahip olduğu bilinen bir gerçektir. Doğru bir bakım ile diğer köpek ırklarından daha uzun bir süre yaşayabilen Toy Poodle cinsinin ortalama 10 ila 12 yıl yaşayabileceği gibi doğru bir bakım ile de 18 yıl kadar bir ömür yaşadıkları kayıtlarda yer alan bir bilgidir.

Diğer köpek ırklarında olduğu gibi Toy Poodle cinsi köpeklerde de bazı genetiksel hastalıklara rastlamak mümkündür. Yani toy poodle sağlık açısından da hassas bir köpek ırkıdır.

Toy Poodle Köpeklerde Sağlık Açısından Görülebilen Hastalıklar

Pek çok köpek türünün yatkın olduğu sağlık problemleri bulunur.

Toy Poodle cinsi köpekler içinde geçerli olan ve en çok karşılaşılan bazı hastalık türleri şunlardır;

Cilt Tümörleri

Epilepsi Legge Perthes Hastalığı

Diyabetes mellitüs

Mesane Taşları

Kirpik Büyümesi

Kulak Problemleri

Hyperadrenocorticism—Cushing Sendromu

Katarakt

Progresif Retina Atrofisi

Von Willebrands Hastalığı

Distichiasis

Hastalıkları genel olarak toy poodle sağlık hususunda dikkat gerektiren durumlardır.

Toy Poodle Sağlık Sorunu Diyabet

Şeker hastalığı özellikle bu cins içerisinde en fazla görülen hastalıklardan birisidir. Genellikle orta yaşlı ve yaşlı Toy Poodle köpeklerde daha fazla görülür. Yavru yahut genç olan yani 1 yaşına yakın olan köpeklerde ortaya çıkabilen diyabet hastalığı, teşhis edildikten sonra iyi bir bakım ile 5 ila 7 yıl süre boyunca sorunsuz yaşayabilir.

Ancak hastalık ciddi bir boyuta ulaşırsa ve gerekli görülen diyabet tedavisinin uygulanmadığı durumlarda yaşam süresi 3 yıla kadar düşebilir.

Şeker hastalığının görülen belirtileri Toy Poodle’larda şöyledir;

İdrara çıkmak

Aşırı susuz kalma

Çok su tüketmek

Halsizlik

Görme bozukluğu

İştah yerinde olmasına rağmen kilo kaybı

Vücuttaki yaraların iyileşme sürecinde meydana gelen uzama

Gibi belirtiler genellikle takip edildiğinde sonuç diyabet ile sonuçlanır.

Hyperadrenocorticism Cushing Sendromu Hastalığı

Toy Poodle cinsi köpeklerde yüksek kan şekeri ve düzensiz bir kan şekeri değerleri sonucunda farklı hastalıklar yaşanabilir. Diş etlerindeki enfeksiyon ve bunun yanı sıra karaciğerdeki aşırı keton üretimi yine Toy Poodle cinsi için en sık karşılaşılan sorunlardan birisidir.

Köpeklerin vücudunun düzenli çalışmasına yardımcı olan ve pek çok hormonun salgılanmasına yardımcı olan böbreklerin üst kısmında iki adet adrenal bez yapısı yer alır. Adrenal bezlerin vücudun ihtiyacı olacak miktardan daha fazla kortizon salgılaması sonucunda Hyperadrenocorticism Cushing Sendromu ortaya çıkar.

Toy Poodle Kulak Sağlığı

Genellikle sıcak mevsimlerde sıcaklık artışı ile mikroorganizmaların da artması ve yayılım göstermesi sonucunda Toy Poodle cinsinde kulak sağlığında sorunlar baş gösterir. Kulakta yaşanan herhangi bir enfeksiyon kulak iltihabı sorunlarına yol açar.

Kulak iltihabının belirtileri ise şöyledir;

Kulak bölgesinde koku

Şişlik ve kızarıklık

Kulağın sürekli kaşınması

Kulak içerisinde hassasiyet ve ağrı

Kulak içerisinde pullanma ve döküntü

Belirtilerinden birisi kesinlikle kulak içerisinde bir sağlık sorunu olduğunu gösterir ve kontrol edilmelidir.

Von Willebrands Hastalığı

Toy Poodle cinsi köpeklerde en yaygın olan ve en kolay tedavi edilen türlerinden birisi Tip1 versiyonudur. Köpek kan bozuklukları içerisinde yer alan bu hastalık köpeklere kalıtsal olarak ebeveynlerinden de geçebilen hastalıklar içerisinde yer alır. Gerekli olan tedavi süreci hastalığın ne boyutta olduğuna göre değişiklik gösterir.

Toy Poodle Cilt Sağlığı

Kontrolsüz hücre büyümesi olarakta adlandırılan cilt tümörleri Toy Poodle cinsi köpeklerde fazlaca görülebilen sağlık sorunlarından birisidir. Erişkin veya yaşlı köpeklerde daha derin bölge ilerleyen türlerine de rastlanabilirken, iyi huyluları lipom olarak adlandırılır. Toy Poodle cinsi özen gösterilmediği durumlarda kurtulması çok güç olan bazı cilt alerjilerine de yatkın bir ırktır. Bu cilt alerjilerini tetikleyen çok fazla dış unsur olabilir.

Toy Poodle Sağlığı ve Obezite Sorunu

Toy Poodle cinsi bakılırken özellikle dikkat edilmesi gereken bir diğer sağlık hususu da obezite sorunudur. Poodle’ın obeziteye yakalanmaması için beslenme kurallarına uyularak beslenme ve öğünleri ayarlanmalıdır. Bu köpekler fazla ve sık sık yemek yememeli ve besin öğünleri dikkatlice takip edilmelidir. Vücudu ağır olan Poodle köpekler fazla hareket etmek istemeyeceğinden başka sağlık sorunları da ortaya çıkabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.