Toy Poodle Ne Zaman Tanındı

Toy Poodle Ne Zaman Tanındı?

Kıvırcık tüylü köpekler grubunda yer alan Toy Poodle ​​​genel olarak Fransa ile ilişkilendirilen bir köpektir. Ancak bu köpeğin ilk olarak nerelerde ortaya çıktığı ve ataları incelendiği zaman Toy Poodle’ın daha çok Orta Asya ile ilişkilendirildiği gözlemlenir. İlk olarak Orta Asya’da keşfedilen bu köpeğin daha sonra Avrupa bölgelerini dağıldığı tespit edilmiştir.

Bu ırkın Almanya’da doğduğu ancak Fransa’da kendine has özellikler kazandığı düşünülüyor. Bunun yanı sıra Toy Poodle ırkının Rus, Macar, Alman, Fransız, Portekiz ve İspanyol su köpeklerinin melezlenmesiyle ortaya çıktığını düşünenler de vardır. Bu ırkın geliştirilme amacı su kuşlarını avlamaktır. Kökeni hakkında ortaya atılan iddialar bir araya getirildiğinde bu ırkın kökeni Almanya olarak kabul ediliyor.

Toy Poodle son derece eski bir ırk olarak kabul edilmektedir. Hatta ilk yüzyıllardan kalma bazı eserlerde Toy Poodle benzeri köpek resimlerinin olduğu gözlemlenmiştir. Antik Mısır ve Roma dönemlerinden kalan bu eserlerde Toy Poodle’a benzer bir köpek resminin olması, bu türün daha fazla merak edilmesini sağlamıştır.

Zeki köpeklerden sayılması bu cinsin çeşitli amaçlarla eğitilmesini sağlamıştır. Bazı bölgelerde su köpeği olarak karşımıza çıkarken bazı bölgelerde ise av köpeği olarak karşımıza çıkıyor. Bunların yanı sıra sirk köpeği olarak da kendini göstermiş bir ırktır. Toy Poodle, dünyadanın hemen her yerinde ilgi gören ve sevilen bir köpektir. Fransa’da diğer köpek türlerinden daha fazla sevilir. Ayrıca Fransa’nın milli köpeği olarak kabul edilir.

Toy Poodle Fiziksel Nitelikler

Toy poodle, çevik ve kare orantılı bir vücuda sahiptir. Düğme burunu ve yuvarlak suratı vardır. Yoğun ve kıvırcık tüyleri bulunur. Baş bölgesinin üçgen görünümünde olduğu görülür. Çok keskin bir şekilde koku alabilirler. Özellikle de kafa bölgelerinde daha fazla tüy yoğunluğu vardır. Hatta bazen bu tüyler yüzünden gözlerinin önünü göremezler. Sarkık, geniş ve bedeninden daha büyük kulakları vardır.

Düşük kulakları sayesinde daha fazla tatlı görünürler. Kehribar ve kahverengi bir göz rengine sahiptirler. Genel olarak koyu bir göz rengini taşırlar. Küçük bedenine rağmen büyük ve uzun bacakları bulunur. Bundan dolayı yaylanarak yürürler. Vücutları orantılı olduğu için çok güzel bir dış görünüşe sahiptirler. Kuyruğu ise aynı vücudu gibi tüylüdür.

Kısa ve dik kuyrukludurlar. Yoğun tüyleri sayesinde onları sevmeden yapamazsınız. Günlük olarak tüy fırçalaması yapmazsanız tüy dökülmesi yaşayabilirler. Her açıdan mükemmel bir fiziksel yapıya sahiptirler. Birçok köpek ırkına göre daha cana yakın tavırlar sergilerler.

Toy Poodle En Fazla Kaç Yıl Yaşar?

Her köpek ırkı kendine özgü bir yaşama süresine sahiptir. Bazı köpek türleri çok uzun zaman boyunca yaşayabilirken bazıları ise oldukça kısa bir zaman yaşarlar. Toy Poodle cinsi ise 13 – 15 yıl boyunca yaşayabilir. Bu köpeğin bakımlarına, sağlığına beslenmesine ve eğitimine dikkat ettiğiniz sürece çok uzun bir zaman yaşamalarını sağlayabilirsiniz.

Ne kadar güzel bakılırsa o kadar güzel yaşayan bir köpektir. Bu nedenle onu ihmal etmeniz yapacağınız büyük bir yanlış olur. Onu satın aldığınız zaman her şeyiyle ilgilenmeniz gerekir. Çünkü bu tarz ırklar özel olarak bakım istemektedirler.

Toy Poodle Bakımında Zorlanır Mıyım?

Toy Poodle bakımında kesinlikle zorlanmayacağınız bir hayvandır. Uysal, sessiz, zeki, becerikli ve tatlı olmasından dolayı size asla zorlamaz. Bu köpeği beslerken çok zevk alacağınızdan emin olabilirsiniz.

Beslenmesine ve egzersizlerine dikkat ettiğiniz sürece sizinle çok iyi anlaşacaktır. Egzersizlerini yaptırmayı kesinlikle ihmal etmeyin. Çünkü hareketli bir vücutları olduğu için vücutlarındaki enerjiyi egzersiz ile atmaları gerekir. Egzersiz ihtiyaçlarını evinizde yerine getirebilirsiniz. Bunun için sadece 30 dakikanızı ayırmanız yeterlidir.

Toy Poodle Kaç Yaşında Çiftleşir?

Toy Poodle çiftleşme yaşları dişi – erkek olarak şöyledir:

Dişiler 12-18 aylık olduklarında

Erkekler 18 aylık olduklarında

Uzmanlar bu ırkın en az bir buçuk yaşından önce çiftleştirilmemesi gerektiğini söylerler.

Toy Poodle Günde Kaç Kez Kaka Yapar?

Yavru olan Toy Poodle gün içerisinde 5 – 6 kez kakasını yapabilir. Hatta bu sayı bazı yavrularda 6’yı bile geçebilir.

Toy Poodle Tüy Döker Mi?

Her köpek tüy döker. Ancak Toy Poodle’ın tüy dökme sıklığı don derece azdır. Hatta az tüy döken bir köpek olmalarından dolayı çok fazla tercih edilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.