toy poodle egitim

Toy Poodle Köpek Eğitimi

Kıvırcık tüylü, sevimli suratlı ve hareketli köpekler olan Toy Poodle insanların sahiplenmek için tercih ettiği ırklardandır. Bu ırktaki köpekler sahiplenildiğinde sorunsuz yaşam için eğitilmeleri gerekir. Toy Poodle Köpek eğitimi verilir mi? Detayları neler öğrenebilirsiniz.

Toy Poodle Eğitilir Mi?

Sevimli Toy Poodle ırkları eğitilebilen ırklar arasında bulunur. Akıllı yapıları sayesinde başarılı bir eğitim sayesinde ev ortamında ve insanlarla yaşamaya adapte olurlar. Toy Poodle için eğitim sahiplenen kişiler tarafından verilebileceği gibi profesyonel kişilerin eğitimlerini tercih etmek de mümkündür.

Toy Poodle Eğitimine Ne Zaman Başlanmalı?

Eğitimli Toy Poodle ile yaşamak isteyen kişiler tarafından eğitime köpekler yavruyken başlamak gerekir. Yavruluk dönemi öğrenme, itaat ve adapte olma açısından önemli bir dönemdir. Bu nedenle yavruluk döneminde mutlaka eğitimlerin tamamlanmış olması gerekir.

Yavru Toy Poodle için eğitime başlama zamanı ise maksimum 3 aylık dönemdir. Köpekler 3 aylık olduklarında eğitim verilmeye başlanmalıdır. Büyümeleri ve yetişkin ırk olmaları eğitimlerin başarısız olmasına veya tamamlanma süresinin uzamasına neden olur.

Toy Poodle Eğitimleri Nelerdir?

Sahiplendikleri Toy Poodle eğitimli olsun isteyen kişilerin hangi eğitimleri aldırmaları gerektiğini öğrenmeleri şarttır. Böylelikle doğru ve zamanında verilen eğitimlerle Toy Poodle ile sağlıklı ilişki kurulabilir.

Toy Poodle eğitimleri şunlardır;

Temel itaat eğitimi

Tuvalet eğitimi

Havlama eğitimi

Sosyalleşme eğitimi

Bu eğitimler köpekler yetişkin duruma gelmeden verilmelidir. Yetişkin Toy Poodle dönemlerinde eğitim konusunda sürenin uzaması veya başarısızlık durumları görülür. Yavru halinde alınmayan ırkların ise sonradan eğitim almaları mümkündür.

Toy Poodle Temel İtaat Eğitimleri

Toy Poodle için verilebilecek ilk eğitim temel itaat eğitimidir. Bu eğitim sahiplenilen köpeğin komutlara alışması ve komutlara uygun hareket etmesini sağlamak adına verilir.

Temel itaat eğitimi Toy Poodle ve sahibi arasında verimli iletişim bulunmasına yardımcı olur. Bu nedenle eğitime ilk olarak sahibini takip etmesini sağlamasıyla başlanır. Köpek sahibi ile birlikte hareket ederek onu takip edebileceğini öğrenir.

Temel itaat eğitimi kapsamında Toy Poodle ırkın şu komutları yerine getirmesi öğretilir; otur, yat, bekle ve takip gibi komutlardır. Bu komutların doğru öğretilmesi köpeklerin doğru alışkanlık edinmesine yardımcı olur. Bu nedenle deneyimsiz olan kişilerin profesyonel yardım almaları önerilir.

Toy Poodle için verilen temel itaat eğitimi köpekler maksimum 3 aylıkken başlar. Bu eğitimin süresi ise köpeğin öğrenme seviyesine bağlı olarak ortalama 30 gün sürer.

İleri itaat eğitimi almaları istenen Toy Poodle ırkların ise temel itaat eğitiminde başarılı olmaları gerekir. Bu eğitimde profesyoneller tarafından verilir.

Toy Poodle Tuvalet Eğitimleri

Sahiplenilen Toy Poodle erkek ve dişileri için verilebilecek ikinci eğitim tuvalet eğitimidir. Evde beslenecek bu ırkların tuvalet eğitiminin olması tuvaletlerini doğru yere yapmalarına yardımcı olur. Bu sayede istenmeyen durumlarla karşılaşılmaz ve ev temiz kalır.

Toy Poodle için tuvalet eğitimi yavruluk döneminde verilmelidir. Böylelikle yetişkinlik döneminde zorluk yaşanmaz. Eğitime başlamak içinse 2 aylıkken eğitime başlanmalıdır.

Toy Poodle tuvalet eğitimleri verilirken planlı davranılmalıdır. Tuvaletin yapılması istenen yer belirlenmeli ve eğitim her zaman o alan üzerinde verilmelidir. Ayrıca her gün aynı saatlerde eğitim verilmeli ve böylelikle alışkanlık kazanmalarına yardımcı olunmalıdır.

Toy Poodle’nin tuvalet eğitimi esnasında günde minimum 3 kez tuvalete gitmesi sağlanmalıdır. Böylelikle tuvalete çıkma sıklığı köpekler tarafından kavranır ve eğitim tamamlandığında buna uyum sağlaması zor olmaz.

Köpeğin alışkanlık kazanması için belirlenen yere tuvaletini yaptığında ödül verilmelidir. Böylelikle ödül alacağını bilen Toy Poodle tuvaleti için belirlenen yeri seçer. Ayrıca köpek tuvaletini yaparken izlemekten kaçınılmalıdır.

Çünkü köpek izlenmekten rahatsız olarak tuvaletini yapmaktan çekinebilir. Toy Poodle tuvalet eğitimi verilirken sabırlı davranılmalıdır. İlk günden eğitimin tamamlanacağı düşünülmemeli ve sürpriz tuvalet yapmalara hazırlıklı olunmalıdır.

Toy Poodle Havlama Eğitimleri

Toy Poodle ırkına ait verilebilecek üçüncü eğitim havlama eğitimidir. Bu ırklar çok fazla havlayan ırklardan değildir. Ancak ev ortamında zaman zaman çok fazla havladıkları görülür. Özellikle sinirli oldukları zamanlarda susmadan havlayabilirler.

Toy Poodle havlaması apartmanda yaşayan kişiler için sorun yaratabilir. Bu nedenle havlama eğitimi verilmesi şarttır. Bu eğitimin verilmesi komutlar sayesinde mümkün olur. Köpeğin sessiz ol komutunu öğrenmesi ve havlamaya başladığında bu komut verilince havlamayı kesmesi sağlanmalıdır.

Toy Poodle Sosyalleşme Eğitimleri

Toy Poodle için verilebilecek son eğitim sosyalleşme eğitimidir. Bu eğitimi almayan köpeklerin yabancı ortama girdiklerinde olumsuz tepkiler verdiği görülür. Örneğin sıkça havlayabilir, ağlayabilir, korkabilir ve etrafı kemirebilir. Bunun olmaması için sosyalleşme eğitimi verilmelidir.

Toy Poodle sosyalleşme eğitimi 2 aylıkken başlanmalıdır. Böylelikle bulunduğu ortama, farklı cins köpeklere, farklı hayvanlara ve insanlara tepki verme durumları ortadan kalkar. Köpeklerin girdikleri ortam, insan veya hayvanlarla uyumlu olması sahibinin de rahatlık kazanmasına yardımcı olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.