toy poodle karakter

Toy Poodle Karakter Özellikleri

Oyuncak kaniş olarak da bilinen Toy Poodle, hemen herkesin sevebileceği bir ırktır. Menşei Almanya ve Orta Avrupa olan bu köpek ırkı, son derece akıllıdır. Cana yakın olması, oyuncu ve sevimli olması Toy Poodle karakter özellikleri arasında yer alır.

Bu ırk sahibini sürekli mutlu etmek ister bu nedenle de ona karşı daha fazla yakın davranır. Sahiplerine olan tutkunlukları sayesinde kolay bir şekilde eğitilebilirler. Bu tutkunluk sonucunda her şeyi daha hızlı bir şekilde öğrenebilirler.

Sevecen olmalarından dolayı her ortamda sevilmeyi başarırlar. Sahiplerine son derece bağlıdırlar. Sadık yapıları sayesinde sizi asla bırakmazlar. Son derece hassas canlılardır. Hisleri kuvvetlidir ve içgüdüleri yüksektir.

Ailesi tarafından ilgi görmeye bayılır. Bu nedenle ona her zaman ilgi ve sevgi gösterilmesini bekler. Yalnız kalmak onlara uygun bir durum değildir. Evde tek kaldıkları zaman sahiplerinin onları bırakıp gittiğini düşünürler. Bu olumsuzluk içerisinde etrafa zarar verme eğilimi gösterebilirler.

Öğrenme becerileri çok yüksektir. Özellikle de bebeklik dönemlerinde öğrenme potansiyelleri daha fazladır. Baskın bir karakter yapısı vardır. Eğer eğitim almadan büyürse kendini alfa sanar. Bunun sonucunda evde otorite kurmaya çalışır. Köpeğinizin şımarık olmamasını istiyorsanız ona mutlaka eğitim verin.

Sahiplenme duyguları çok yüksektir. Bu nedenle sahibi başta olmak üzere ailenin tüm fertlerini korumak isterler. Koruma içgüdülerinden dolayı bazen çok fazla horlayabilirler. Bu da apartman hayatına uygun olmayan bir ırk olmasına neden olur.

Toy Poodle Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Toy Poodle fiziksel özellikleri şunlardır:

Atletik, kare orantılı ve kaslı bir vücudu vardır.

Ortalama 25 – 38 cm uzunluğunda, 2 – 6 kg arasındadır.

Uzun bir çeneye sahiptir.

Düğme şeklinde ve uzun bir burna sahiptir.

Büyük ve sarkık duran kulakları vardır.

Göz yapıları ovaldir.

Küçük bir bedene sahip olmasına rağmen bacakları uzundur.

Kısa kuyrukludur.

Yoğun, uzun, tek katmanlı ve kalın yapılı tüyleri vardır.

Son derece tatlı ve sevecen olan Toy Poodle köpek ırkını farklı renklerde görebilmeniz mümkündür. Küçük yapıları sayesinde onları evinizin her köşesine sığdırabilirsiniz.

Toy Poodle Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Toy Poodle’nin oldukça gösterişli bir kürkü vardır. Bu nedenle özenli bir bakım isteyen köpeklerden biridir. Tüy dökmesi son derece nadir olan bu canlı, taranmaya gerek duyar. Bu köpekler gösterişli olmayı severler. Süs köpekleri grubunda yer aldıkları için sizi biraz masrafa sokabilirler. Eğer köpeğinize profesyonel bir bakım yapmak istiyorsanız, onu arada pet kuaförlerine götürebilirsiniz. Ayrıca tırnak ve diş bakımlarında da özenli olmanız gerekir. Haftada iki defa diş temizliği ve tırnak kontrolü yapılmalıdır.

Toy Poodle Beslenme Nasıl Yapılmalıdır?

Toy Poodle beslenmesine önem veren bir cinstir. Bu nedenle sağlıklı bir şekilde beslenmesi önemlidir. Bu köpek ırkı genel olarak kuru mamayı çok sever. Bu tarz mamalar sayesinde köpeğinizin beslenme ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

Toy Poodle Zeki Mi?

Bütün köpek ırkları hemen hemen çok zekidirler. Toy Poodle’de zeki köpek ırklarından biri olarak kabul edilir. Zekası ve kavrama yeteneği oldukça yüksektir. Zekası sayesinde dünyanın tanınan ırklarından biri haline gelmiştir. Hatta Toy Poodle’nin keşfedilmesi de yine zekası sayesinde olmuştur.

Toy Poodle Evde Yalnız Kalır Mı?

Bazı köpek ırkları evde yalnız kalmayı severken bazıları ise kesinlikle sevmezler. Toy Poodle ise evde yalnız kalmayı hiç ama hiç sevmeyen köpek cinslerindendir. Bu nedenle onu evde asla yalnız bırakmayın. Bu tür yalnız kalışlar sonucunda ayrılık kaygısı yaşamaya başlarlar. Bunun sonucunda ise haddinden fazla saldırgan bir hale gelebilirler.

Toy Poople Nasıl Bir Köpek?

Toy Poodle insanları seven ve onlara yakın olmayı tercih eden bir köpektir. Çevrelerinde olup biten şeylere karşı aşırı bir merakları vardır. Bu nedenle her şeyi koklamak ve incelemek isterler. Dengeli bir tutumda hareket ederler. Herhangi bir aksilik olmadığı sürece de asla saldırmazlar.

Siz onu ne kadar severseniz o da sizi o kadar fazla sever. Duygularını karşılıklı yaşar. Bakımına önem verilmesini ister. Ortamlara ve yabancı insanlara çabuk alışır. Sizin peşinizi asla bırakmaz. Yeni insanlara karşı ayrı bir sempati gösterirler. Bu nedenle biriyle tanıştıkları zaman oldukça fazla mutlu olurlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.