Toy Poodle (Kaniş) Özellikleri ve Bakımı

Toy Poodle (Kaniş) Özellikleri ve Bakımı

Toy Poodle köpek bakımı nispeten diğer büyük köpek ırklarına göre daha kolaydır. Poodle ırkının en küçük üyesi olan Toy Poodle, özellikleri itibariyle sahipleri için bakım sürecini de kolaylaştırmaktadır. Ancak özel bir köpek ırkı olması nedeniyle elbette diğer tüm evcil dostlarınız gibi bakımlarında hassasiyet göstermeniz gerekecektir.

Fransa kökenli bir köpek ırkı olan Toy Poodle, oldukça küçük boyutları, sevimli ifadeleri, zekaları ve kendine has kürk yapısı ile en sevilen köpek türlerinde biridir. Kişisel özellikleri ve fiziksel özellikleri itibariyle aileler tarafından da tercih edilen popüler köpek ırklarından biri haline gelmiştir. Toy Poodle (Kaniş) özellikleri ve bakımı her ne kadar büyük ırklara göre daha kolay olsa da yine de özen ve sorumluluk gerektirmektedir.

Toy Poodle ile Kaniş Aynı Mı ?

Toy Poodle kaniş ya da yaygın adıyla kaniş olarak bilinen köpek ırkı, Alman kökenli ancak Fransa’da popülerleşmiş bir köpek türüdür. İlk olarak kanişler su retrieverı olarak üretilmişlerdir. Tüyleri sudaki hareketini kolaylaştırması için o dönemlerde özel olarak tıraş edilmiştir. Fransa’nın milli köpeği olarak kabul edilen kaniş, Toy Poodle olarak da bilinmektedir. Toy Poodle bu ırk içindeki en küçük cinsidir. Standart ve Minyatür Poodle olmak üzer iki farklı türü daha bulunmaktadır.

Kaniche ya da bilinen diğer adıyla kaniş cinsinin bir parçası olan Toy Poodle, en ufak boyutlardaki köpek türüdür. Kıvırcık ve yoğun tüyleri ile ilk bakışta dikkat çeken Toy Poodle, sahip olduğu hem fiziksel hem de karakter özelliği ile ön plandadır. Dünya üzerindeki en zeki köpeklerden biri olarak da kabul edilmektedir.  

Toy Poodle (Kaniş) Özellikleri Nelerdir ?

Toy Poodle özellikleri incelendiğinde diğer Poodle türleri arasında ailenin en küçük üyesi olduğu görülmektedir. Adını sahip olduğu bu küçük boyutlardan ve sevimliliğinden alan Toy Poodle, Türkçede oyuncak anlamına gelen ‘’toy’’ kelimesinden adının almıştır.

Toy Poodle cinsi köpeklerin genel fiziksel özellikleri ise şöyledir:

 • Genelde boyutları 24 – 28 cm arasındadır.
 • Ağırlıkları 2 ila 4 kg arasında değişebilir.
 • Tüyleri kıvırcık ve yoğundur.
 • Tüy rengi apricot, beyaz, siyah, gri, kahverengi gibi farklı renklerde olabilir.
 • Başı yuvarlak ve küçüktür.
 • Sarkık şekilde duran tüyleri ile birleşen kulaklara sahiptir.
 • Küçük bedenine rağmen nispeten uzun ve atletik bir bacak yapısına sahiptir.
 • Genelde dik duran kısa bir kuyruğa sahiptir.
 • Gözleri badem şeklinde ve koyu renklidir.

Toy Poodle ırkının sahip olduğu başlıca karakter özellikleri ise şunlardır:

 • Zeki, cana yakın ve sevgi dolu bir köpek ırkıdır.
 • Sahiplerine karşı bağlılık göstermektedir.
 • Oldukça sosyaldir.
 • Diğer insanlar ve hayvanlar ile iyi anlaşabilir.
 • Keskin zekaları ile kolayca eğitilebilmektedir.

Zeki, sevimli ve iyi huylu bir köpek ırkı olmasının yanı sıra fiziksel özellikleriyle de günümüzde en özel köpek ırklarından biri olarak kabul edilmektedir.

Toy Poodle Evde Bakımı Zor Mu ?

Toy Poodle evde bakımı en kolay köpek ırklarından biri olarak ifade edilmektedir. Toy Poodle evde bakımı diğer ırklara göre daha kolaydır. Ancak köpeğinizin temel gereksinimlerini karşılamak ve uygun yaşam alanını sunmak gerekir. Beslemekten keyif alacağınız bir köpek ırkı olan Toy Poodle, günlük 20 – 30 dakikalık bir egzersiz yaptırılması yeterli olmaktadır.

Belirli aralıklarla yıkama, düzenli veteriner hekim bakımlarının yapılması, tüy ve tırnak bakımlarının takibi gibi temel unsurlara dikkat ederek bakımını rahatça üstlenmeniz mümkündür. Toy Poodle (kaniş) özellikleri ve bakımı itibariyle apartman ortamında da bakımı diğer pek çok köpek ırkına göre daha kolaydır.

Toy Poodle Koku Yapar Mı ?

Toy Poodle bakanlar genelde evde köpek bakanlar tarafından çok sık şikayet edilen konulardan olan koku ve tüy dökme problemlerine dair sorunların nadiren karşılaşıldığını aktarmaktadır. Dünya genelinde bu kadar tanınan ve evcil hayvan olarak tercih edilen bir köpek ırkı olmasında Toy Poodle’ların koku yapmaması ve tüy dökememesi gibi özellikleri de etkili olmuştur.

Düzenli olarak tüy bakımları yapılır, yıkanır ve diğer hijyen koşullarına dikkat edilirse herhangi bir koku problemi ile karşılaşılmamaktadır. Tuvalet eğitimleri ve mama tercihleri de koku problemlerinin azaltılmasında önemli bir kriterdir.  

Toy Poodle Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer ?

Toy Poodle tuvalet eğitimi diğer birçok ırka göre daha kolay şekilde verilebilmektedir. Dünya üzerinde Border Collie’den sonra en zeki ikinci köpek ırkı olan Poodle, bu özelliği ile kendisine verilecek eğitimleri en kısa zamanda almaktadır. Ortalama olarak 4 – 6 ay arasında yavru bir Toy Poodle için bu eğitimleri vermek mümkündür. Bazı yavruların ise tuvalet eğitimlerini tamamlaması yaklaşık olarak 1 yılı bulabilir. Doğru eğitim metotları ile kısa sürede Poodle eğitim süreci tamamlanabilmektedir.

Toy Poodle Kaç Günde Bir Yıkanır ?

Poodle özellikleri ve bakımı kapsamında köpeğinizin kokmaması ve sağlıklı kalması için belirli periyotlarda yıkanması şarttır. Genelde Toy Poodle köpeklerin 8 haftada bir yıkanması yeterli olmaktadır. Yıkama sırasında köpeğinizin cinsine ve hassasiyetlerine uygun şekilde üretile köpek şampuanları ve diğer temizlik ürünlerini kullanmanız tavsiye edilir. Yıkamanın dışında tüylerinin düzenli olarak daha kısa aralıklarla tımar edilmesi önerilmektedir. 

Toy Poodle Tüy Döker Mi ?

Poodle (kaniş) ailesinin en küçük üyesi olan Toy Poodle, en az tüy döken köpek ırklarından biridir. Tüyleri ayrıca anti alerjik yapıdadır. Koku yapmaması ve bakan kişilerde alerjilere neden olmaması açısından Toy Poodle tüy yapısı oldukça avantajlıdır.

Çocuklu aileler tarafından da çok sık tercih edilen Toy Poodle’lar sahip oldukları bu üstün tüy yapısı ve karakter özellikleri ile öne çıkmaktadır. Doğru bakım uygulamaları ve yaşam koşullarında Toy Poodle’lar neredeyse hiç tüy dökme sorunu yaşamaz.

Toy Poodle Evde Yalnız Kalır Mı ?

Toy Poodle büyümüş hali bile oldukça küçük, son derece sevimli ve sosyal bir köpek ırkıdır. Bu karakter özellikleri onların tek başına kalmaları halinde mutsuz olmasına neden olabilir. Sahiplerine bağlı, oyuncu ve ilgi isteyen bir ırk olan Toy Poodle, kısa süreli olarak tek başına kalabilir. Ancak uzun seyahatlerinizde mutlaka onu da götürmeniz gerekecektir.

Sadece Toy Poodle değil, diğer hemen hemen tüm evcil hayvanlar tek başına kalmaktan hoşlanmazlar. Yeme, içme ve tuvalet gibi temel bakım koşullarını sağlasanız bile tek başına kaldıklarında kendilerini kötü hissedebilirler. Bu nedenle günlük olarak en az birkaç saatinizi onlarla ilgilenmeye ayırmanız önerilmektedir.

Toy Poodle Nelerden Hoşlanır ?

Toy Poodle karakteristik özellikleri itibariyle oyuncu ve neşeli bir köpektir. Sahiplerine bağlılıkları da oldukça yüksektir. Onlarla oynayacağınız her oyun ve göstereceğiniz her ilgi son derece mutlu olmalarını sağlar. Sahiplerinin ilgisini çekmeyi severler ve ilgi isterler.

Sahipleri ve diğer aile bireyleri ile top oyunları, çeşitli uygun zeka oyunları gibi seçenekler de onların keyifli vakit geçirmesini sağlayacaktır. Elbette keyiflerini en çok yerine getiren unsur ise beslenmedir. Lezzetli ödüller ile onları şımartabilir ve eğitim için motive edebilirsiniz. Toy Poodle (kaniş) özellikleri ve bakımı kapsamında mutlu ve uzun ömürlü bir yaşam sürmeler için onlara yeterli ilgi ve sevgiyi göstermeniz mutlu olmaları için yeterlidir.  

Leave a Reply

Your email address will not be published.