Toy Poodle Hangi Tür Köpektir

Toy Poodle Hangi Tür Köpektir?

Toy Poodle cinsi köpek türlerinin günümüzde popülerliği oldukça fazladır. Toy Poodle cinsi köpekler genelde halk arasında süs köpeği olarak da bilinen bir türdür. Poodle ırkına mensup bir tür olan Toy Poodle, bu ırkın en küçük köpeğidir. Aynı sınıfta üç farklı Poodle türü de bulunaktadır.

Poodle ırkına ait bir köpek türü olan Toy Poodle cinsinin kökeni Fransa’ya dayanmaktadır. Fransa’nın ulusal köpek türlerinden biri olarak kabul edilen Toy Poodle, 19. yüzyıl sonlarında oyuncak boylu olanlarının da ortaya çıktığı görülmektedir. Gösteri köpeği olarak ün kazanmıştır. Toy Poodle hangi tür köpektir sorusuna yanıt arayan birçok uzman bu köpeğin atalarının Barbet ve Su tazısı olduğunu ileri sürmektedir. Ancak bu cinslerin nesli günümüzde tükenme tehlikesi ile karşı karşıyadır.  

Toy Poodle Kaç Çeşit?

Poodle türleri günümüzde 3 balık altında incelenmektedir. Toy Poodle ise bu köpek ırkının en küçüğü olarak kabul edilir. Fiziksel ve karakter özellikleri genelde birbiri ile benzer olan bu Poodle türleri farklı renk özelliklerine sahip olsa da genel çerçevede birbirine benzemektedir.

Toy Poodle türünün de içinde yer aldığı başlıca Poodle türleri ve özellikleri ise şöyledir:

Standart Poodle: En büyük boyutlara sahip Poodle türüdür. Boyutları genelde 38 cm’ye kadar ulaşabilir.

Minytür Poodle: Omuz yüksekliği genelde 28 – 38 cm arasında orta boyutlarda bir Poodle türüdür.

Toy Poodle: En küçük Poodle türüdür. Ortalama 24 – 28 cm arasında omuz yüksekliğine sahiptir. Oldukça enerjik ve sevimli bir Poodle türüdür.

Toy Poodle genelde küçük boyutlu olması ve oyuncu, zeki karakteri ile evcil hayvan olarak da en çok tercih edilen türlerinden biridir.

Toy Poodle Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Toy Poodle fiziksel özellikleri açısından en küçük Poodle cinsi olarak öne çıkmaktadır. Küçük boyutlara sahip son derece sevimli bir ifadeye sahip bu köpek türü, evde bakımı da en kolay köpek türlerinden biri olarak değerlendirilebilir.

Toy Poodle cinsi köpeklerin öne çıkan başlıca fiziksel özellikleri ise şunlardır:

Omuz yüksekliği genelde 24 – 28 cm (9 – 11 inç) arasında değişir.

2 ila 4 kg arasında ağırlığa sahiptir.

Zarif ve ince bir vücut yapısına sahiptir.

Kafatası düzgün, ince ve uzundur.

Geniş yapıda ve sarkık şekilde kulak yapısına sahiptir.

Koyu ve canlı renk gözleriyle öne çıkar.

Genelde siyah burun rengine sahip olsa da farklı renkte de olabilir.

Kıvırcık ve yoğun bir tüy yapısına sahiptir.

Kahverengi, kayısı, krem, kırmızı ve gri gibi farklı renklerde olabilir. 

Toy Poodle Genel Özellikleri Nelerdir?

Toy Poodle özellikleri incelediğinde oldukça sosyal ve aktif köpekler olduğu görülmektedir. Sevecen ve oyuncu yapısı sayesinde çocuklarla da iyi anlaşmaktadır. Poodle ırkının en küçüğü olmasına karşın oldukça keskin bir zekaya da sahiptir.

Genel karakter özelliklerine bakıldığında Toy Poodle hangi tür köpektir sorusuna zeki, sevimli ve eğlenceli köpek cinsidir yanıtı verilmektedir. Genel karakter özellikleri ise şöyle sıralanabilir:

Cana yakın ve sevimlidir.

Oyuncu bir köpek türüdür.

Oldukça itaatkar ve sadıktır.

Keskin bir zekaya sahiptir.

Kolay eğitilebilir.

İyi bir eğitim ile yüksek uyum becerisine sahiptir.

Oldukça sosyal ve hareketlidir.

Sosyal ve sevecen bir köpek türü olmasına karşın sahibinin ilgisini çekmek için de oldukça aktif görevler üstlenebilir.

Toy Poodle Nasıl Bir Köpek?

Toy Poodle bakımı en kolay köpek türlerinden biri olarak kabul edilebilir. Her ne kadar bazı zorlukları olsa da genel çerçevede küçük yapıları ve kolay eğitilebilir olmaları sayesinde sevilen ve tercih edilen bir köpek türüdür.

Az tüy dökmesi, sosyal yapıları ve sevimli halleri sayesine kısa sürede sahipleri ile bağ kurabilmektedir. Apartman yaşamına da uygun olması sayesinde günümüzde evlerde en çok tercih edilen köpek ırklarından biri olmayı başarmıştır.

Toy Poodle Zeki Mi?

En zeki köpek türleri arasında yer alan Toy Poodle, Poodle ırkının tüm boyutları arasında genelde zeka seviyeleri ile tanınmaktadır. Akıllı ve son derece kolay öğrenen yapıda olmaları da Toy Poodle cinsi köpeklerin ilgi görmesini saplar. Toy Poodle hangi tür köpektir sorusuna da çoğu zaman en zeki ve kolay eğitilebilir köpek türlerinden biridir yanıtı sıklıkla verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.