Toy Poodle Davranışları

Toy Poodle Davranışları

Toy Poodle, dünyanın en sevilen köpeklerindendir. Bu cinsi sevdiren en önemli özellikleri ise davranışlarıdır. Tam bir aile köpeği olarak kabul edilir. Evinize alabileceğiniz bu minik dost, sizi mutlu edebilmek için elinden gelenin fazlasını yapar. Ailesine aşırı sevecen olan Toy Poodle davranışları ile kendini sevdirmeyi başarır.

Bu köpek ırkı kendisini yetiştiren sahibine karşı olduğu gibi her zaman gördüğü diğer aile bireylerine karşı da sevecen bir tavır sergiler. Bundan dolayı çok cana yakın bir yapısı vardır. Çocuklarla anlaşma konusunda bir numaradırlar. Onlarla oyun oynamaya bayılırlar. Durduk yere asla saldırmazlar. Sevdikleri kişileri tam severler nefret ettikleri kişilerden ise tam anlamıyla nefret ederler.

Eğer davranışları gayet iyi olan bir köpek almak istiyorsanız Toy Poodle tam da aradığınız köpek olabilir. Bakımları zamanında yerine getirildiğinde bundan memnun olduklarını davranışlarıyla gösterirler. Küçük yapıda olmalarından dolayı yaptıkları her harekette bir şirinlik bulursunuz. Kolay kolay sinirlenmeyen bir köpek ırkıdır.

Fakat savunması gerektiği bir durumda olduğunda kendini asla geri planda bırakmaz. Ayrıca içgüdüsel olarak bulunduğu ortamda lider bir tavır sergilemeyi sever. Bu tavır yüzünden başınızı belaya sokabilir. Ancak küçük yaşlarda alacağınız önlemler sayesinde bu içgüdüyü ortadan kaldırabilirsiniz. Özellikle davranış eğitimleri ile onu daha uysal ve daha söz dinleyici bir köpek haline getirebilirsiniz.

Toy Poodle Nelerden Hoşlanır?

Her köpek gibi Toy Poodle’nin de daha fazla hoşlandığı şeyler vardır. Bu köpekler özellikle de çok fazla hareket etmek isterler. Hareketsiz kalmak onlar için çekilmez bir durumdur. Bunun yanı sıra sürekli olarak oyun oynamak isterler.

Onlardaki bu oyun isteği özellikle de çocuklarla çok iyi anlaşmalarını sağlıyor. Kendilerine ilgi duyulmasına bayılırlar. Ortamda lider olarak hareket etmeyi seveler. Beslenmelerinin zamanında olmasından hoşlanırlar. Hareketli olduklarından dolayı onlarla zaman geçirmeniz çok hoşlarına gider.

Yalnızlık duygusuna karşı kaygılıdırlar. Bu nedenle kendilerini bırakıp gitmenizi hiç istemezler. Yalnız kaldıkları bir ortamda mutlaka kaygı yaşarlar. Hatta terk edildiklerine inanırlar. Bu durumda göstermiş olduğu davranışlar daha sert olur.

Toy Poodle Bakmak Zor Mu?

Bazı köpeklerin bakımı oldukça zordur. Fakat bu durum Toy Poodle için geçerli değildir. Çünkü bu köpek ırkına bakmak sandığınızdan çok daha kolaydır. Hem aile dostu hem de zeki olmaları bakımlarının daha kolay olmasını sağlıyor.

Bunun yanı sıra beslenme konusunda da size sıkıntı yaşatmayan bir köpektir. Irkın bakımı kolay olduğu için herkes tarafından sıklıkla satın alınıp beslenen bir köpek olarak kabul edilir. Eğitildiği zaman asla sözünüzden çıkmaz.

Hareketlerine dikkat eden bir köpektir. Sahibini üzmeyi hiç istemez. Aile üyelerine de bağlılık gösterir. Tüy, ağız ve diş, tırnak gibi bakımlarında düzenli olmanız gerekir. Küçük olmaları bakımlarında çok zorlanmamanızı sağlar.

Toy Poodle Neden Hırlar?

Hırlama, her köpekte olan bir iletişim şeklidir. Köpekler hırlama sayesinde size bir şeyleri belli etmek isterler.

Eğer Toy Poodle’niz hırlıyor ise size şunları belirtmek istiyordur;

Korktuğunu,

Acı çektiğini,

Bölgesinden geri çekilmeniz gerektiğini belirtmek istiyordur.

Toy Poodle, sürekli havlayarak çevresini rahatsız eden bir köpek değildir. Ancak bölgesinde istemediği misafirler olduğunda sürekli havlayabilir. Bunun haricinde sizi rahatsız edici tavırlar içerisine girmezler.

Toy Poodle Tuvalet Eğitimi Ne Kadar Sürer?

Köpeklerde tuvalet eğitimi çok önemlidir. Özellikle de evde beslenen köpeklerde bu eğitimin mutlaka verilmiş olması gerekir. Toy Poodle zeki bir hayvan olduğu için tuvalet eğitimi konusunda da bu zekiliğini ortaya koyar.

Toy Poodle’ye tuvalet eğitimi vermek için en uygun zaman yavruluk dönemidir. Bu dönemlerde 4-6 aylık bir eğitim sonucunda tuvalet eğitimi tamamlanabilir. Ancak bu durum her yavru için geçerli değildir. Bazı yavruların bu eğitimi tamamlamaları 1 seneyi de bulabilir. Yetişkin bir Toy Poodle’ye ğitim vermek son derece zor olur. Çünkü köpekler genellikle yavruyken eğitilmelidirler.

Toy Poodle Üşür Mü?

Köpekler kalın tüylerinden dolayı kolay kolay üşümezler. Fakat bazı köpek ırklarının soğuğa karşı daha dirençli oldukları bilinir. Ancak bu durum Toy Poodle için geçerli değildir.

Toy Poodle Çocukları Sever Mi?

Toy Poodle çocuklara bayılır. Onlarla zaman geçirmek, Toy Poodle’nin zevk aldığı şeylerin başında yer alır. Onlarla oyun oynamak için can atarlar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.