Toy Poodle Beslenme

Toy Poodle Beslenme Nasıl Our

Zarif ve enerjik yapıya sahip olan Toy Poodle türü köpekler, Barbone, Caniche ve Kaniş adlarıyla da bilinir. En yaygın olarak Kaniş ismi kullanılır. Bu köpek türü standart, oyuncak ve minyatür beden yapısına sahip olabilir. Bu da bu türün beslenmesinde farklılıkları ortaya çıkartır.

Kaniş türü köpekler beslenirken, enerji ihtiyacını karşılayacak besinlere ağırlık verilmesi gerekir. Köpeğin boyuna, yaşına, kilosuna göre beslenme düzeni oluşturulmalıdır. Kaniş türü köpekler bazı besinlere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle mama seçimi yapılmadan önce, veterinerden yardım alınması ve alerji tespit yapılmasında fayda vardır.

Irkından kaynaklı olarak Toy Poodle türü köpekler suyu çok severler, bu nedenle banyo yaptırılırken sahiplerini hiç üzmezler. Tüylü yapısı ve aşırı hareketli olması nedeniyle su içmeye de sıklıkla ihtiyaç duyarlar. Su ihtiyaçları yeterince karşılanmadığı durumlarda, ciddi sindirim sorunları görülür.

Toy Poodle Beslerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Enerjik yapılarından olsa gerek, Toy Poodle türü köpekler yemek yerken aşırı keyif alırlar. Bunun yanında hassas sindirim sistemine sahiplerdir. Bu nedenle aşırı beslenmemesi ve sindirimini bozacak gıdalardan kaçınılması gerekir. Sahiplerine aşırı bağlı olan bu köpek türü, sevgi gösterilerini aile bireylerinin yemeklerine ortak olmak içinde kullanırlar.

Ancak insanlar için faydalı olan birçok besinin, bu köpek türünde ciddi hasarlara yol açabileceği unutulmamalı. Bu kaniş türü köpeklerin sadece hazır besinlerle beslenebileceği anlamına gelmez. Çok abartılmamak koşulu ile uygun koşullarda hazırlanarak haşlanmış et ve sebzeler verilebilir. Bu sayede kaybettikleri enerjiyi yeniden kazanabilirler.

Toy Poodle türünden köpeklerin ortalama ömrü 12 ile 15 yıl aralığındadır. Uygun koşullar sağlandığında 20 yıla kadar yaşayabilirler. Bunda beslenmenin de önemi rolü vardır. Protein ve vitamin ağırlıklı beslenmesi durumunda, bu köpek türü uzun yıllar enerjik yapılarını korurlar.

Toy Poodle’nin Beslenmesi Zor Mu?

Küçük yapıları ve kıvırcık parlak tüyleri ile bilinen Toy Poodle köpek türü, ortalama 25 cm boyunda, 2 ile 6 kg ağırlığında bir yapıya sahiptir. Bu da beslenmesini kolaylaştırır ve beslenme giderlerini önemli ölçüde düşürür.

Bazı besinlerde seçici olarak davranabilir. Bu da besin değişikliği yapılarak kolayca çözülebilir. Eğitimi sırasında beslenme alışkanlıklarına yönelik program düzenlendiğinde, besin ihtiyacını kendisi rahatlıkla karşılayabilir. Abartılmadığı sürece ödül mamaları ile besin takviyesi yapılabilir.

Toy Poodle Nasıl Beslenir?

Kaliteli köpek mamaları ile beslendiğinde, Toy Poodle herhangi bir sağlık sorunu yaşamaz. Bunun için öncelikle veteriner tarafından önerilen mamaların verilmesi uygun olur. Sağlıklı bir şekilde yaşamanı sürdürmesi için, günde iki defa belirli periyotlarla beslenme sağlanması gerekir.

Kilosuna, yaşına ve boyuna göre düzenleme yapıldığında obezite gibi sorunlar ortaya çıkmaz. Çoğu zaman ev yemeklerine de ilgi duyan bu köpek türü, bu tür alışkanlıklar edindiğinde sağlık sorunlarıyla karşılaşır. Bu nedenle bu tür beslenmelerden kaçınılması gerekir. Haşlanmış et ve sebze bazen verilebilir. Bu durumda da tuz ve baharat kullanılmaması gerekir.

Toy Poodle Beslenme kilosuna oranla, ¼ ile ½ ölçek aralığında kuru mama tüketebilir. Bu durum diğer türlerinde farklılık gösterebilir. Mama kabında sürekli mama bırakılmaması önerilir. İştahı sürekli açık olan bu köpek türü, aşırı beslenme yaparak obezite duruma gelebilir. Ancak mutlaka beslenme alanında yeterli oranda su bulundurulması gereklidir. Öğün saatinde belirlenen ölçekte mama takviyesi yapılmalı, taze su verilmelidir.

Toy Poodle İçin Hangi Mamalar Tercih Edilmeli?

İştahlı olan Toy Poodle, aynı zamanda sindirim sorunlarına da oldukça yatkındır. Bu nedenle beslenme yöntemlerinin belirlenmesi kadar, besin içeriklerinin büyük önemi vardır. Bu durumda mamanın cinsi, kalitesi önem arz eder.

Tercih edilen mama içeriğinde, kümes hayvanları, et balık ürünleri bulunabilir. Bunun yanında mamalar sebzeler, nişastalı besinler ve sağlıklı yağlar ile takviye edilmelidir. İçeriğinde %50-%60 protein, %20 sağlıklı yağlar, %20 karbonhidrat bulunduran köpek mamaları, bu türden köpekler için uygun besin kaynağıdır.

Toy Poodle Hangi Besinlerden Uzak Durmalı?

İnsanların yedikleri birçok yiyeceğe Toy Poodle’de hayır demez.

Ancak sağlıklı yaşam sürebilmesi için;

Çikolata ve benzer besinlerden,

Kuru üzümden,

Soğan ve sarımsaktan,

Süt ve süt ürünlerinde,

Baharatlı her türlü besinden,

Şekerli ve tatlandırıcı kullanılmış besinlerden,

Mantar, limon, ıspanak gibi besinlerden,

Gibi besinlerden uzak durması gerekir. Bu köpek türü diyabet hastalıklarına yatkındır. Özellikle şeker ve tatlandırıcı kullanılan besinler ciddi sorunlar yaratır.

Yavru Toy Poodle Nasıl Beslenir?

Yavru Toy Poodle 6 haftaya kadar anne sütüne ihtiyaç duyarlar. Bu süreden sonra, anne sütüne ek mama takviyeleri yapılması gerekir. Anne sütü almadığı durumlarda yavru mamaları ile günde 6 defaya kadar beslenme sağlanabilir. Anne sütü aldığı durumlarda bu takviyeler günde 3 defa uygulanır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Soru Sor
Merhaba
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim ?
Ara