Toy Poodle Bakımı

Toy Poodle Bakımı

Toy Poodle köpek ırkı sahiplenildiğinde kişilerin onların bakımı ile bizzat ilgilenmesi gerekir. Yapılan düzenli bakım köpeklerin kendilerini sağlıklı ve rahat hissetmelerine neden olur. Ayrıca yapılan bakımlar köpeğin bulunduğu ortamın temiz kalması sağlanmış olur. Toy poodle bakımı ve yapılması gerekenler şunlardır;

Toy Poodle Tüy Bakımı

Toy Poodle köpek ırkları tüy bakım ihtiyacı duyan ırklardandır. Kürk yapıları katmanlı, kıvırcık ve yoğun yapılı olan bu ırkların tüy boyları ise kısadır. Buna bağlı olarak tüy dökme oranları azdır. Ancak tüy boyutunun uzaması kıvırcık olmaları nedeniyle tüylerinin karışmasına neden olur. Bu da dikkat edilmediğinde cilt rahatsızlıklarını ortaya çıkarır.

Toy Poodle köpeklerin tüy dökme oranlarının artmaması için düzenli tüy bakımının yapılması gerekir. Bu bakım tüylerin haftada 3-4 defa taranması gerekir. Tarama işlemi içinse köpeğin kürk ve derisine zarar vermeyecek taraklardan yararlanılmalıdır.

Toy Poodle köpeklerin tüylerinin taranarak bakım yapılabileceği gibi tüy dökme veya tüylerin keçeleşmesi durumlarında pet kuaför desteği alınması gerekir. Böylelikle tüyleri kesilerek dökülmesi önlenir ve fazla tüylerinden kurtulan köpek rahatlar.

Toy Poodle Diş Bakımı

Toy poodle ırklarında tüy bakımı kadar diş bakımı da önemli konudur. Bu ırktaki köpeklerin 3,5 aylıktan itibaren dişleri oluşmaya başlar. Bu nedenle sağlıklı dişler için bakım mutlaka yapılmalıdır. Diş bakım aralığı ise haftada 2 kez şeklinde olmalıdır.

Diş bakımının yapılması için köpekler için uygun olan diş fırçaları ile dişlerin fırçalanması sağlanmalıdır. Böylelikle köpeklerin diş eti rahatsızlıklarına yakalanması engellenir. Ayrıca düzenli fırçalama ile diş çürüklerine karşı önlem alınmış olur. Bunun dışında diş fırçalama sayesinde kötü ağız kokusunun ortadan kalkması sağlanır.

Toy Poodle Göz Bakımı

Toy Poodle ırkı köpeklerin göz bakımına ihtiyaçları vardır. Bu ırktaki köpeklerin göz çevresinde gözyaşı, göz çapağı ve kir birikmesi mümkündür. Biriken bu kirler ve akıntılar gözle temas edebilir. Bu durumda göz rahatsızlıkları ve tedavi edilmemesi durumunda ise görme kaybına neden olur. Bu nedenle Toy Poodle’ların göz bakımının haftada 1 kez mutlaka yapılmasına dikkat edilmelidir.

Toy Poodle göz temizliği yapılırken yumuşak bez kullanılmalıdır. Böylelikle köpeğin göz çevresini tahriş etmeden temizlik yapılır. Bezin suyla ıslatılması yeterli olur. Bu nedenle temizlik için başka ürünler tercih edilmemelidir. Bunun dışında göz bakımı yapılırken göze direkt temas etmekten kaçınılmalıdır. Yanlış bir temas Toy Poodle gözlerine hasar verebilir.

Toy Poodle Tırnak Bakımı

Alman kökenli olan Toy Poodle köpekler tırnak sahibi olan canlılardır. Bu nedenle tırnak bakımına önem verilmesi gerekir.

Toy Poodle köpeklerin tırnaklarının uzaması hızlı gerçekleşmez. Bu nedenle 1-2 ay aralıklarla tırnak kesiminin yapılması yeterli olur. Ancak uzayan tırnakların bakımının geciktirilmesi köpeğin kendini yaralamasına veya çevreyi çizmesine neden olur. Bu durumun yaşanmaması için uzayan tırnaklar hemen kesilmelidir.

Toy Poodle ırkındaki köpeğin ilk defa tırnağını kesecekseniz dikkatli olmanız gerekir. Tırnağı fazla kesmeniz köpeğin canının acımasına neden olur ve bu aşamadan sonra köpeğin hırçınlaşması kaçınılmaz. Bu nedenle tırnak bakım konusunda sıkıntı yaşayacağınızı düşünüyorsanız veteriner desteği almalısınız.

Toy Poodle Kulak Bakımı

Toy Poodle köpekler tüylü kulak yapısına sahiptirler. Bu nedenle uzayan tüyler ve tüylerin taşıdığı kirler kulakların rahatsızlık yaşamasına neden olur. Bunun engellenmesi için kulak bakımının sık sık yapılması gerekir.

Toy Poodle kulaklarında kir tespit edilmesi durumunda yumuşak bir bezle temizlik yapılmalıdır. Ayrıca kulak tüyleri uzamışsa mutlaka kesilmelidir. Aksi durumlarda kulak enfeksiyonları ve duyma kayıpları kaçınılmaz olur. Bu ırk köpeklerin kulak rahatsızlıkları yaşamaması için kulak bakımlarının günlük yapılmasına özen gösterilmelidir.

Toy Poodle Bakım Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Toy Poodle için yapılacak bakım işlemleri sevimli canlıların temiz ve sağlıklı olmasına yardımcı olur. Bakımın doğru yapılması yaşam süresini de uzatma konusunda etkilidir. Bu nedenle Toy Poodle için bakım yaparken dikkat edilmelidir.

Dikkat edilmesi gerekenler ise;

Toy Poodle göz, kulak, tüy ve tırnak bakımı için doğru ürünler kullanmalısınız.

Köpeklerin tenine zarar vermeyecek fırça, tarak veya makas kullanmalısınız.

Bakım işlemlerini düzenli olarak yapmalısınız.

Tüy bakımını tüylerin uzunluk, kısalık ve yoğunluğunu dikkate alarak yapmalısınız.

Tüy bakımı için fırçanın yanı sıra tüy bakım yağı veya losyon gibi ürünler kullanabilirsiniz.

Kulak ve göz bakımı yaparken kulak çubuğu gibi sivri malzemeleri kullanmaktan kaçınmalısınız.

Kulak ve göz bakımı yaparken şampuan, krem veya kimyasal ürünlerin direkt temasından uzak durmalısınız.

Göz, tırnak, kulak ve tüy bakımını Toy Poodle banyo alışkanlığı ile tamamlamalısınız.

Toy Poodle yeni sahiplendiyseniz bakım konusunda destek alabilirsiniz. Böylelikle doğru bakımın nasıl yapılacağını ve kullanabileceğiniz bakım malzemelerini öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.