Toy Poodle Bakım Maliyeti

Toy Poodle Bakım Maliyeti

Yaşam alanlarımızı paylaştığımız Toy Poodle köpek türü, diğer evcil hayvanlarda olduğu gibi, sağlıklı bir şekilde yaşamlarını sürdürebilmek için insanların yardımına ihtiyaç duyarlar. Kaniş olarak da isimlendirilen bu köpek türünün ataları, doğal koşullarda kendi ihtiyaçlarını görebilecek yeterlilikteydi.

Bu yönüyle avcılık yanı gelişmiş olan bu köpekler, çok rahatlıkla bazı kuşları ve balıkları avlayarak yaşamını sürdürebilir. Ancak doğal yaşamlarından koparıldıkları için, bu alışkanlıklarını kaybetmişlerdir. Ancak evcil olanlarında halen suya olan ilgileri devam eder. Hayvan severler bu zarif köpek türünden sahiplenmek için, 10 ile 15 bin TL’yi gözden çıkarmaları gerekir.

Gerçi ücretsiz olarak hayvan barınaklarından da sahiplenme yapılabilir. Kendisini sevdiren yönüyle bu gibi ortamlarda bu türü bulmak oldukça zordur. Sahiplenme sonrasında da sağlık, beslenme, barınma gibi birçok maliyetler çıkabilir. Bu durum köpeğin yaşı, fiziksel durumu ve türüne göre değişiklik gösterir.

Toy Poodle Barınma Maliyeti Ne Kadar?

Her ne kadar ataları orta büyüklükle olsalar da, Toy Poodle küçük yapılı köpek türlerindendir. Bunun için fazla miktarda barınma maliyeti gerektirmez. İnsanların yaşam alanlarını kolaylıkla paylaşabilirler. Yaşam alanlarında barınmak için, beslenme ve su kabı, uyku pedi olması yeterlidir.

Oyun oynamaya yatkınlığı nedeniyle birkaç oyuncak bulundurulması önerilir. Bu türden gereksinim, fiziki veya online pedshop mağazalarından kolay ve uygun fiyatlarla tedarik edilebilir. Bu yönüyle büyük boy köpek ırklarından daha ekonomik olduğunu söylemek gerekir.

Toy Poodle Beslenme Maliyeti Ne Kadar?

Kaliteli olduğu sürece, Toy Poodle beslenmesinde tüm hazır mamalar kullanılabilir. Köpeklerin beslenmesinde en temel kural, kilosuna, boyuna ve yaşına göre oransal olarak beslenme yapılmasıdır. Bu yönden Kaniş türü köpek sahipleri oldukça şanslıdır. Çünkü minyatür yapıları nedeniyle çok az besin tüketirler.

Köpek mamaları gerek içerik olarak, gerekse marka olarak çok fazla ürün yelpazesine sahiptir. Bu nedenle ürünlerdeki fiyat değişkenliği, beslenme maliyetlerini de doğrudan etkiler. Büyük boy köpek ırklarının beslenmesi ile karşılaştırıldığında, bu köpek türünün daha az beslenme maliyeti gerektirdiği açıkça söylenebilir.

Toy Poodle Sağlık Maliyetleri Ne Kadar?

İlk defa Toy Poodle cinsi köpek sahiplenecek kişilerin, öncelikle sağlık kontrollerini yaptırmaları önemlidir. Birçok köpek ırkına göre hastalıklara daha fazla direnç göstermesi, bu köpek türünün hiçbir zaman hastalanmayacağı anlamına gelmez.

Kanişler;

Addision hastalığı,

Gastrit,

Kalça çıkıklığı,

Gasrit

Optik sinir hipoplazisi

Gibi hastalıklara yatkındır. İştahına düşkün olan Kanişler, iştahsızlık gösteriyor ve eski enerjik durumlarını kaybetmişlerse Addison hastalığından söz edilebilir. İleri aşamalarda kusma da baş gösterir. Bu durum köpek sahibi tarafından çok kolaylıkla gözlenebilir. Zamanında önlem alındığında tedavisi mümkündür.

Tek öğün beslenmelerde görülen Gastrit, sık karşılaşılan bir durumdur. Bunun gelişmemesi için erken yaşlarda 3 öğün, ileri yaşlarda 2 öğün beslenme alışkanlıkları edinilmelidir. Epilepsi, kalça çıkıklığı, optik sinir hipoplazisi doğuştan kazanılabileceği gibi, köpeğin yaşam koşullarından da oluşabilir.

Bu durumlarda Kaniş cinsi köpeklerin yaşam kalitesini düşürürken, sahiplerine de önemli ekonomik maliyetler bindirir. Sağlıklı oldukları durumlarda aylık veteriner kontrollerinin yaptırılması ve aşılarının zamanında yaptırılması yeterlidir. Bu yönüyle sağlık giderlerinin fazla olduğu söylenemez.

Toy Poodle Bakım Maliyetleri Ne Kadar?

Zarif yapısını kaybetmemesi ve yaşamını sağlıklı bir şekilde yürütmesi için, Toy Poodle türü köpekler belirli periyotlarla bakıma ihtiyaç duyarlar. Boyutlarının küçük olması nedeniyle, türden hayvan sahipleri avantajlıdırlar. Suyu seven bu türlerde banyo yaptırmak oldukça kolaydır. Bunun için fazla bir yere gereksinim duyulmaz.

Uygun koşullar sağlanarak ve ortamda küvet bulundurulduğunda hiç zorluk çıkartmaz. Tüylerinin sık ve kıvırcık oluşu nedeniyle sıklıkla banyo yaptırılmalı ve tüyleri fırçalanmalıdır. Bu ev ortamında çok kolaylıkla oluşturulabilir. Ekstra bir maliyet gerektirmez. Küvet, köpek şampuanı, fırça düşük maliyetli gereksinimlerdir.

Toy Poodle mevsim koşulları göz önünde bulundurularak ortalama 3 ay da bir defa kuaföre götürülmelidir. Sahipleri bu konuya yatkınlarsa, evde bu işlemleri yaparak bakım maliyetini düşürebilirler. Sevgi gösterildiği sürece bu işlemler kolaylıkla yapılabilir. Günlük 1 defa dişlerinin fırçalanması yeterlidir.

Toy Poodle Eğitim Maliyetleri Ne Kadar?

Akıllı köpek türlerinden olan Toy Poodle, gerekli eğitimleri aldığında bulunduğu ortama kolayca uyum sağlar. Gerek küçük boyutlu olması, gerekse eğitilebilir olması nedeniyle, ev ortamlarında kolaylıkla barınabilir.

Bunun için profesyonel yardım alınması gerekirse, 6 haftalık bir eğitim süresi genel becerileri kazanması için yeterli olacaktır. Ancak sahiplerine düşkünlüğü nedeniyle ev ortamlarında da kolaylıkla eğitilebilirler. Bunun için ödül mamaları ve oyun gereksinimleri için birkaç oyuncak yeterli olacaktır.

Toy Poodle Aylık Bakım Maliyeti Ne Kadar?

İlk sahiplenildiğinde barınma ve bakım giderleri için, Toy Poodle yaklaşık 4-5 bin TL’ye ihtiyaç duyar. Sonraki her aya için ortalama 4 bin TL beslenme, bakım ve veteriner kontrolleri için yeterli olacaktır. Sağlık problemleri yaşaması durumunda, bu türden aylık bakım maliyetleri artış gösterir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.