Neden Toy Poodle

Neden Toy Poodle?

Toy Poodle yavru ve yetişkin köpekler günümüzde en popüler evcil köpek türleri arasında yer alıyor. Günümüzde birçok insan tarafından evcil dostları olarak sahiplenilen bu köpek cinsinin evde bakımının zorlukları ve diğer köpek ırklarına göre bazı kolaylıkları da bulunuyor. Toy Poodle cinsi köpekleri, küçük boyutta ve zeki, eğitilebilir hayvanlar olması nedeniyle de tercih edilen evcil hayvanlar arasında yer almaktadır.

Oldukça sevecen ve oyuncu köpek ırklarından biri olan Toy Poodle, evde bakımı yapılabilecek en iyi köpek cinslerinden biri olarak değerlendirilmektedir. Ayrıca çocuklar ve diğer evcil hayvanlarla da iyi anlaşabilme özellikleri de dikkat çekmektedir. Toy Poodle köpek ırkının tercih edilmesinde karakter özellikleri de etkili olmaktadır.

Toy Poodle Zeki Mi?

Toy Poodle bakımı nispeten kolay olması ve zeki bir köpek ırkı olması sayesinde tercih edilmektedir. Zeki ve sevecen karakterli bir hayvan olan Toy Poodle, en kolay eğitilebilir köpek cinsleri arasında da yer almaktadır. Teme itaat eğitiminden karmaşık becerleri yerine getirmeye kadar birçok farklı eğitimi rahatlıkla alabilir.

Zeka seviyeleri genelde yüksek köpek ırklarından biri olarak gösterilen Toy Poodle’lar, öğreteceğiniz yeni komutları da hızlı şekilde öğrenebilmektedir. Sahipleri ile iyi bir iletişim becerisi kuran bu köpekler oldukça oyuncu ve sevecendir. Kolay öğrenebilme becerisi, problem çözme yetenekleri, diğer evcil hayvan ve çocuklarla kolay anlaşabilir sosyal becerileri sayesinde oldukça zeki hayvanlar olarak tanımlanmaktadır.  

Toy Poodle Sahibini Korur Mu?

Toy Poodle ile minyatür Poodle arasındaki fark genelde sahipleri ile kurdukları ilişkilere bağlı olarak öne çıkar. Toy Poodle’lar genelde koruma köpeği olarak yetiştirilmiş veya doğal bir koruma içgüdüsüne sahip köpek ırkı değildir. Bu nedenle koruma – güvenlik köpeği olarak Toy Poodle’lar tercih edilmez.

Diğer birçok köpek ırkına nazaran sahiplerini koruma ve tehlikeleri sezme konusunda yetenekleri oldukça azdır. Toy Poodle’ların tercih edilmesindeki temel gerekçelerden biri ise sahibini korumaları değil, daha çok oyuncu, eğitilebilir ve sosyal becerileri gelişmiş olmasından kaynaklanır. Günümüzde özellikle çocuklu aileler tarafından bu tür özellikleri nedeniyle tercih edilen evcil köpek türlerinden biridir.

Toy Poodle En Fazla Kaç Yıl Yaşar?

Toy Poodle yaşam süresi birçok etkene göre değişecektir. Yaşam alanları, bakım kalitesi, beslenme ve ilgi gibi temel değişkenler yaşam süreleri üzerinde tüm canlılarda olduğu gibi oldukça etkilidir. Toy Poodle’lar genelde 12 ila 16 yıl arasında değişen bir ortalama yaşam süresine sahiptir. İyi bir bakım sağlanır ve Toy Poodle’lara uygun yaşam alanları sağlanırsa bu durumda yaşam süreleri de bu sürelerin üzerine çıkabilir.

Toy Poodle’ların yaşam süreleri üzerinde mama tercihlerinden düzenli veteriner bakımlarına hatta günlük olarak gösterdiğini özel ilgi ve sevgiye göre de değişecektir. Toy Poodle cinsi köpeklerin sahiplenilmesinde önemli konulardan biri de iyi bir bakım ile ortalama yaşam sürelerinin bir hayli uzun olmasıdır.

Toy Poodle Çok Tüy Döker Mi?

Toy Poodle tüy döker mi sorusu da genelde köpek sahiplenmeden önce dikkate alınan konular arasında yer almaktadır. Diğer birçok köpek ırkında olduğu gibi Toy Poodle’ların da zaman zaman tüy dökme sorunları yaşadıkları görülmektedir. Toy Poodle’ların tüyleri kıvırcık ve dalgalıdır. İnsan saçlarına benzeyen bir dokudadır. Bu yapısal özelik tür dökmesini büyük oranda önlese de tamamen engel olmaz.

Düzenli tüy kesimi, tüy bakımı ve tüy sağlığını koruyacak beslenme ve bakım alışkanlıklarının kazanılması önemlidir. Sağlıklı bir cilt ve tüy yapısı ile tüy dökmesinin büyük oranda önüne geçilebilir. Burada önemli nokta ise kaliteli mamalar ile beslenmeleri ve tüy bakımlarının ihmal edilmemesidir.  

Toy Poodle Köpek Kokar Mı?

Toy Poodle büyümüş hali bile oldukça küçüktür. Ortalama 28 cm’ye kadar boyutlara ulaşabilen bu köpek ırkının yetişkinlikte bile kötü koku gibi problemleri oldukça az olmaktadır. Doğru hijyen ve bakım rutinlerinin sağlanması halinde köpeğinizin kötü kokmasının da önüne geçebilirsiniz.

Düzenli bakım ve sağlık kontrolleri sayesinde koku veya tüy dökme problemleri en aza indirilebilir. Büyük köpek ırklarına göre çok daha az koku problemlerine sahip olacaklardır. Toy Poodle cinsi köpeklerin tercih edilmesinde bu tür detaylar da öne çıkmaktadır. Doğru bakım rutinleri ile uzun yıllar ailenizin bir üyesi olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.