Kaç Tür Toy Poodle Vardır

Kaç Tür Toy Poodle Vardır?

Son zamanlarda özellikle sosyal medya ve ünlüler dünyasının büyük etkisi ile çoğu hayvan severin evcil hayvan tercihi Toy Poodle’lar yani kaniş adını verdiğimiz köpek ırkı oluyor. Alman kökenli olan bu ırk oldukça sevimli görüntüsüyle görenleri kendine hayran bırakıyor. Peki, her yerde gördüğünüz bu Toy Poodle türleri hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz?

Toy Poodle Özellikleri

Dünyada en tanınmış köpek ırklarından biri olan Toy Poodle ırkı Alman kökenli bir köpektir fakat popülaritesi sebebiyle Fransa tarafından millileştirilmiştir. Bakım vermek ve onlarla vakit geçirmek diğer köpek ırklarına göre daha kolay olduğundan dolayı bu kadar popüler oldukları da söylenir. Aynı zamanda bu sevimli köpekler dünyanın en zeki köpek ırklarından olarak bilinmekte.

İnce ve sık tüylü olduklarından genel olarak bakımları kolay olsa da tıraş ve tarama konusunda ilgiye ihtiyaç duyarlar. 3-6 hafta arası yapılacak tıraşlar onlar için yerinde bir bakım rutini oluşturmaya yarar. Haftada 3-4 defa taranması gerekli olan bu sevimli ırk ne kadar erken yaşta taramaya başlanır ve rutin halinde sürekli olarak bakım alırsa tüyleri daha canlı ve kıvırcık olur.

Toy Poodle Türleri

Günümüzde gözde evcil hayvanlardan biri olan top poodle türleri temel olarak boyutları vasıtasıyla üç çeşide ayrılmaktadır. Bunlar oyuncak Toy poodle, standart Toy poodle ve minyatür Toy poodle olarak sıralanabilir.

Oyuncak Poodle

Meşhur poodle ırkının bir türü olan oyuncak Toy poodle türü adı gibi minik bir boyuta sahipken aynı zamanda oldukça sevimlidir. Boyutları yaklaşık olarak 25 santimetre boyunda ve 3-4 kilo ağırlığında değişim gösterir.

Bu tipteki bir Toy poodle türünün günlük beslenme rutini ise doğal olarak diğer türlerden daha az miktardadır. Bir büyük fincan baz alınarak mama kabı oluşturulduğunda bu tür bir Toy poodle’ın yemesi gereken kuru mama miktarı yarım fincan olarak söylenebilir.

Minyatür Poodle

Kendi ırkı içinde orta boyutlarda olan bu türün boyutları ortalama olarak 28-38 santimetre boy ve 6,5-7,5 kilo aralığındadır. Oyuncak Toy poodle çeşidine standart boy Toy poodle’dan daha yakın bir benzerlikte olan bu tür de diğerleri kadar sevimlidir. Oynamayı her şeyden çok seven bu köpekler ağırbaşlı göründükleri kadar cana yakın ve oyunbazdır. Sadıklıkta diğer tüm köpek ırkları ile yarışır bir düzeydedir.

Standart Poodle

Standart Toy poodle bu ırkın kendi arasındaki en büyük hacimde örneğidir. Bakıldığında yine birçok köpek ırkına nazaran minik görünseler de kendi ırkı içinde söz sahibi bir türdür. Bu tür Toy poodle’ın da boyutları ortalama olarak yükseklik adına 38-56 santimetre olurken kilo olarak da 20-30 aralığında olduğu söylenebilir.

Standart Toy Poodle’lar çevrenizde gördüğünüz Toy Poodle türü ile muhtemelen aynıdır çünkü bu ırkın genel olarak en çok sahiplenilen, satın alınan türlerindendir. Sık sık tüy dökmüyor oluşu, bakım kolaylığı, anti alerjenik özelliğe sahip olmasıyla bu tür köpekler diğer ırklara göre daha çok tercih edilmektedir.

Toy Poodle’lar Hakkında Bilinmeyenler

Bu sevimli hayvanlar hakkında bilinmeyen birçok özellik daha olduğunu biliyor muydunuz? Alman kökenli olmalarına rağmen zamanla popülaritesiyle Fransa da ün yapıp bu ülke tarafından benimsendikleri biliniyor. Bunun yanında Toy Poodle ırkına bir diğer isim olarak sirk hayvanı yahut mantar bulucu şeklinde de hitap ediliyor.

Kaniş olarak da bilinen bu köpeklerin bakımı kolay olması özellikle bakım verenler adına onları tercih edilebilir kılıyor. Sevimli Toy Poodle ırkının kötü kokudan uzak bir yaşam sürmesi de buna ek bir sebep. Bu hayvanlar için bazı yaygın hastalıklar ise şöyle sıralanabilir.

Toy Poodle türleri hastalıkları:

Kalça çıkma vakası

Hipertiroidi

Cushing Sendromu

Progresif retinal atropi gibi bu ırk içinde yaygın hastalıklarla başa çıkmak adına bu sevimli hayvanlar için düzenli veteriner kontrolü ve sağlıklı bir yaşam, iyi bir bakım gereklidir.

12-15 yıl kadar ömrü olan bu ırk günlük 30 dk. egzersizle zinde bir hayat sürecektir. Bu müthiş sevimlilikteki köpek ırkı kendi sahiplerine karşı çok sadık ve cana yakın olmalarının aksine eve yeni gelen misafirlere, tanımadıkları insanlara karşı tedbirli olurken onlara ısınmak için bir süre beklerler. Oyunculuklarının yanı sıra oldukça zeki ve insana benzer, hayrete düşüren yanları da vardır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.